Anon
Skorunu Kaydetmek İçin Hemen Üye Ol!
Giriş  Kayıt Ol   Facebook ile giriş yap

Haberler

Atari Salon Muhabbetleri
Gönderen: system66, 24-05-2015, 01:01 - 0 yorum

Uyarı: Burada yazanlar 1980-1990 arası doğumlu kişiler içindir. Bu tarihde arası doğmadıysanız bu yazı sizler için pek bişey ifade etmeye bilir. Ama “siz bilgisayar yokken nasıl eğleniyordunuz ya?” dediysen sen de gel oku.

Atari salonları gelişen teknoloji yüzünden unutlmaya yüz tuttu. Bizler istiyoruz ki, çocukluğumuzun anılarından biridi daha unutulup gitmesin, bizim neslimizle nostalji yapmak istedim bu yazıda..

Evet başlığımız Atari Salonu

Atari salonları 1980’lerde çocukluğunu yaşayanların vaz geçilmez mekanı demektir. Bu salonlar genellikle loş ışıkların hakim olduğu, Oyun makineleri çalıştıran “jeton” denilen demirin makineye atıldığında Press P1 Push Start yazsını okuyunca mutluluk verdiği ve kral arkadaşlıkların kurulabildiği, bazen de dayak da yiyelebilen bir sosyal ortamlardır.

Atari Salonlarına ilk başlama genelde o yıllarda

1) Muhtemelen senden büyük bir abi ya da arkadaşının “lan oğlum gel lan.. manyak zevkli lan, bi kere dene bişi olmaz valla bak” cümlesiyle,

2) Atari Salonlarının önünden geçtiğinizde içeriden gelen o heyecan verici ses ortamının insanı çekmesi...

Atari Salonu Hakkında Temel Bilgiler

Unutmayın.. Elinizde ki jeton, mutluluğun anahtarıdır. Jeton alacak parası olmayanlar ya da jetona para vermek istemediği için yanında getirdiği uzun tel ile jeton yuvasından teli salmak suretiyle oyuna credit atan korkusuz tipler vardı. Ama salon sahibi yakalayınca temiz dayak atardı..

Paranız varsa da sakın fazla jeton almayacaksın.. Yanındaki tipler "la bi ceton versene" diye ağlarlar...

Atari Salonları aslında kumarhane mantığı ile kurulur ve genelinde saat olmaz. zamanın nasıl geçtiğini görmeni istemezler..

Atari Salonlarını genelde yaşı küçükler için çoğunlukla polisler basardı. Yakalanmamaya çalışın. Genelde ebeveynleriniz bu tür yerlere para vermenizden asla hoşlanmazlardı..

Nasıl İyi Bir Atarici Olurum ?

Unutmayın atari salonlarının elifba’sı Street Fighter oyunudur... Benim için de her bu oyunla başlamıştı. Oyunun’ın bir çok versiyonu var. Ama gönüllerde taht kurmuş olan serisi tabi ki de 1991 yılında piyasaya çıkan Street Fighter Champion Edition sürümüdür.

Unutmayın.. Street Fighter’ı anlayabilen bir oyuncu, neredeyse diğer tür dövüş oyunlarının hepsine kolayca uyum sağlayabilir. Onun için Street Fighter bu işin altın anahtarıdır.

Atarici Olmak İstiyorum. Ne yapabilirim ?

1) Gerçek bir atarici olmak isteyen bir çocuğun en büyük sorunu nakittir. Eğer ki bu yola baş koymuş yürekli atarici isen, gerekirse yemenden içmenden vazgeçip jetona para ayırmalısın. Bol pratik bu işin gereğidir. Ne kadar para, o kadar köfte...

2) Başlangıç seviyesinde genelde senin oynamayı bilmediğin için seni gözetleyen " ver bu roundu geçeyim" tipleri vardır.. Sakın bu sözlerine asla kanmamalısın kanma. Belki round’u geçer, senin oynama süreni uzatır, ama atarici olma yolunda çok büyük yaralar alırsın. İyi bir atarici yenile yenile yenmeyi öğrenmelidir.

3) Ataricinin en büyük düşmanı, çalışmayan düğmeler ve koludur. Onun için jeton atmadan önce oynayacağın makinayı iyi seçmen gerekir. Oyun esnasında bu düğme basmıyor, bu kol ileri gitmiyor gibi çemkirmelerin faydasız kalacaktır..

Kazanımların & Kayıpların

Başlangıç seviyelerinde daha az sürede oynayıp daha çok para kaybedeceksin. Ama zamanla “ver geçeyim bu roundu” diyen tip sen olacaksın. Bir tek jetonla saatlerce oyun oynayabilecek, salon sahibinin “olm bi jeton aldın salona ortak mı oldun lan pezevenk” diye atarlanmalarına maruz kaldıkça gurur duyacaksın kendinle.. Salonunda isim yapacaksın. Atari salonundakilerin “aabi nolur benim karşıma girme” diye yalvaran bakışlarına maruz kalacaksın.

Toparlayacak olursak ;

O güzelim atari salonlarının yerini zartık internet cafe ve play station cafeler aldı. Ama hatırlıyorum da atari salonunun havası şu an hiç birinde yok.

Yahu ne güzel insanlardınız lan siz.. Çok özlüyorum hepinizi. :(

Son yorumlar
Yorum Yazmak İçin Lütfen Giriş Yapınız ya da Kayıt Olunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

finalfight

En İyi Oyuncular

En Çok Oynananlar

Atari Salonumuzda Toplam: 935 oyunda, 3860306 oynanma ve 1859 kayıtlı üye vardır.

X
Tam Ekrandan Çık