Anon
Skorunu Kaydetmek İçin Hemen Üye Ol!
Giriş  Kayıt Ol   Facebook ile giriş yap

Haberler

Atari Salon Muhabbetleri
Gönderen: system66, 24-05-2015, 01:01 - 0 yorum

Uyarı: Burada yazanlar 1980-1990 arası doğumlu kişiler içindir. Bu tarihde arası doğmadıysanız bu yazı sizler için pek bişey ifade etmeye bilir. Ama “siz bilgisayar yokken nasıl eğleniyordunuz ya?” dediysen sen de gel oku.

Atari salonları gelişen teknoloji yüzünden unutlmaya yüz tuttu. Bizler istiyoruz ki, çocukluğumuzun anılarından biridi daha unutulup gitmesin, bizim neslimizle nostalji yapmak istedim bu yazıda..

Evet başlığımız Atari Salonu

Atari salonları 1980’lerde çocukluğunu yaşayanların vaz geçilmez mekanı demektir. Bu salonlar genellikle loş ışıkların hakim olduğu, Oyun makineleri çalıştıran “jeton” denilen demirin makineye atıldığında Press P1 Push Start yazsını okuyunca mutluluk verdiği ve kral arkadaşlıkların kurulabildiği, bazen de dayak da yiyelebilen bir sosyal ortamlardır.

Atari Salonlarına ilk başlama genelde o yıllarda

1) Muhtemelen senden büyük bir abi ya da arkadaşının “lan oğlum gel lan.. manyak zevkli lan, bi kere dene bişi olmaz valla bak” cümlesiyle,

2) Atari Salonlarının önünden geçtiğinizde içeriden gelen o heyecan verici ses ortamının insanı çekmesi...

Atari Salonu Hakkında Temel Bilgiler

Unutmayın.. Elinizde ki jeton, mutluluğun anahtarıdır. Jeton alacak parası olmayanlar ya da jetona para vermek istemediği için yanında getirdiği uzun tel ile jeton yuvasından teli salmak suretiyle oyuna credit atan korkusuz tipler vardı. Ama salon sahibi yakalayınca temiz dayak atardı..

Paranız varsa da sakın fazla jeton almayacaksın.. Yanındaki tipler "la bi ceton versene" diye ağlarlar...

Atari Salonları aslında kumarhane mantığı ile kurulur ve genelinde saat olmaz. zamanın nasıl geçtiğini görmeni istemezler..

Atari Salonlarını genelde yaşı küçükler için çoğunlukla polisler basardı. Yakalanmamaya çalışın. Genelde ebeveynleriniz bu tür yerlere para vermenizden asla hoşlanmazlardı..

Nasıl İyi Bir Atarici Olurum ?

Unutmayın atari salonlarının elifba’sı Street Fighter oyunudur... Benim için de her bu oyunla başlamıştı. Oyunun’ın bir çok versiyonu var. Ama gönüllerde taht kurmuş olan serisi tabi ki de 1991 yılında piyasaya çıkan Street Fighter Champion Edition sürümüdür.

Unutmayın.. Street Fighter’ı anlayabilen bir oyuncu, neredeyse diğer tür dövüş oyunlarının hepsine kolayca uyum sağlayabilir. Onun için Street Fighter bu işin altın anahtarıdır.

Atarici Olmak İstiyorum. Ne yapabilirim ?

1) Gerçek bir atarici olmak isteyen bir çocuğun en büyük sorunu nakittir. Eğer ki bu yola baş koymuş yürekli atarici isen, gerekirse yemenden içmenden vazgeçip jetona para ayırmalısın. Bol pratik bu işin gereğidir. Ne kadar para, o kadar köfte...

2) Başlangıç seviyesinde genelde senin oynamayı bilmediğin için seni gözetleyen " ver bu roundu geçeyim" tipleri vardır.. Sakın bu sözlerine asla kanmamalısın kanma. Belki round’u geçer, senin oynama süreni uzatır, ama atarici olma yolunda çok büyük yaralar alırsın. İyi bir atarici yenile yenile yenmeyi öğrenmelidir.

3) Ataricinin en büyük düşmanı, çalışmayan düğmeler ve koludur. Onun için jeton atmadan önce oynayacağın makinayı iyi seçmen gerekir. Oyun esnasında bu düğme basmıyor, bu kol ileri gitmiyor gibi çemkirmelerin faydasız kalacaktır..

Kazanımların & Kayıpların

Başlangıç seviyelerinde daha az sürede oynayıp daha çok para kaybedeceksin. Ama zamanla “ver geçeyim bu roundu” diyen tip sen olacaksın. Bir tek jetonla saatlerce oyun oynayabilecek, salon sahibinin “olm bi jeton aldın salona ortak mı oldun lan pezevenk” diye atarlanmalarına maruz kaldıkça gurur duyacaksın kendinle.. Salonunda isim yapacaksın. Atari salonundakilerin “aabi nolur benim karşıma girme” diye yalvaran bakışlarına maruz kalacaksın.

Toparlayacak olursak ;

O güzelim atari salonlarının yerini zartık internet cafe ve play station cafeler aldı. Ama hatırlıyorum da atari salonunun havası şu an hiç birinde yok.

Yahu ne güzel insanlardınız lan siz.. Çok özlüyorum hepinizi. :(
Street Fighter: Assassin’s Fist
Gönderen: system66, 12-01-2015, 00:21 - 0 yorum

hikaye, ryu ve ken masters'ın hocası olan gouken ve kardeşi gouki'nin eğitimine, gouki'nin nasıl dark side'a geçip akuma'ya dönüştüğüne, satsui no hado'nun gücünü keşfetmeye çalışan güce tapan kötü kardeşin hikayesine de oldukça güzel değinilmiştir. bunun yanı sıra, ryu'nun anakin skywalker misali dark hado'dan etkilenip evil ryu'ya dönüşmesinin ilk adımları da gayet yerinde işlenmiş. gerek küçük ayrıntılara değinmesi(ryu'nun başındaki kırmızı bandın ken tarafından verilmesi, akuma'nın boynundaki kolyenin nereden geldiği vb), gerek başarılı ryu theme ken masters theme uyarlamaları ile bu minicik seri gönülleri şimdiden fethetmeye yetti.
Atari Salonu Sakinleri
Gönderen: system66, 23-10-2014, 11:02 - 0 yorum


Street Fighter'da oyunun sonunu getirdiği karakter Ken'in evlendiğini gördüğünde sevinen, Ryu'nun gün batımına doğru yürüyüşünü izleyip hüzünlenen güzel insanlardılar...


Atari salonu sakinleri bellidir...

Atari Salon Sahibi: x dayı veya x abi olarak tanınır salonda, Kol ve butonlara lehim yapmaktan kan çanağı olmuş gözleri ve çoğunun sigara içmekten bıyıkları sararmış umursamaz insan modelidir geneli (Örn: elektrikler gitti salonu boşaltın beyler).

Jetonunu hisse senedi gibi saklayan tipler: Son dakikaya kadar salondan çıkarılmamak için jetonu saklayan çocuk.. Aslında bi çoğu oynamayı bilmez izleyici olarak gezen tiplerdir.

Ver bu roundu geçeyim tipleri: Jetonu bitmiş ya da hiç almamış ergen irileridir, kesinlikle sakınılması gereken kişilerdir, o roundu verdiğin an o oyunun üzerine bir bardak bixi cola içerdiniz..

Tel çeken ıssız tipler: Jeton alacak parası olmadığı ya da para vermek istemediği için jeton yuvasından tel salmak suretiyle oyuna credit atan korkusuz tiplerdir. Genelde fark edilmemek adına kıyı köşe makinaları tercih ederler. Şimdiki hayatlarına çoğu mühendis veya yazılımcı olarak devam edenler grubunda incelenebilirler.

Karşıma girme zikerüm abileri: Genelde pek oyunlardan anlamayan ve kaybedeceğini anladıkları anda oyuna girersen zikerüm diyen tiplerdir, bunlardan da uzak durmak gerekirdi...

ve son olarak

Belki arkadaşım gelir otlakçıları: Bu tiplerde tanıdık arkadaş gelirde bir jeton atar belki diyerek bekleyen zavallı tiplerdi. Sabırlarını ise test etmeye kimse cürret edemezdi.. onlar bekler, bekler, beklerler ta ki avlarını buluncaya dek...

Yahu ne güzel insanlardınız lan siz.. Çok özlüyorum hepinizi.
Oyunların 40 yılını gitarıyla..
Gönderen: system66, 20-10-2014, 13:44 - 0 yorum

Öyle bir adam düşünün ki gitarıyla adeta bütünleşmiş. Aynı zamanda tam bir oyuncu. Atari’nin en ünlü çıkış ıyunu PONG’dan başlayıp Super MArio ile devam eden bu eleman oyun dünyasının 40 yılını gitarıyla özetliyor. Bu muhteşem işitsel şovu paylaşmak da bize düşüyor tabi

RetroN 5 System
Gönderen: system66, 20-10-2014, 09:28 - 0 yorum

RetroN 5 System

Hyperkin firması tarafından amerika’da üretilen kendisi yeni ama çalıştırdığı oyunlar eski olan bir konsol haberi veriyorum bugün. RetroN 5 System! Cihaz 6 Haziran 2014 tarihinde Amerika’da satışa başladı. Avrupa’da ve dünyada satışı ise Ağustos – Eylül ayları gibi olabilirmiş. En büyük özelliği ise tarih olmuş ünlü oyun konsollarının oyunlarını rahatlıkla çalıştırabilmesi.
RetroN 5 System’in son kullanıcı satış fiyatı ise 140$. Cihazın çıkış sloganı ise ilginç. 1 sistem, 10 konsol ve 1000 klasik oyun! Retron 5 oyun konsolu NES, Famicom, SNES, Super Famicom, Genesis, Mega Drive, Game Boy, Game Boy Color, & Game Boy Advance cihazlarının kartuşlarını destekliyor. Üstelik iyileştirilmiş grafikleriyle. Bu arada cihazın direk HDMI çıkışı da bulunuyor. Maksimum çözünürlüğü ise 720P’ye çevirebiliyor.
Cihaz tüm oyunlar için 10’ar adet kayıt slotu barındırıyor. Cihaz içerisindeki gamepad’i bluetooth yardımıyla bağlanıyor. Ama RetroN 5 System üzerinde orjinal gamepad girişleri de yok değil :)
Cihazın tanıtım videosu:Sponsorlu Bağlantılar

finalfight

En İyi Oyuncular

En Çok Oynananlar

Atari Salonumuzda Toplam: 862 oyunda, 3508673 oynanma ve 1855 kayıtlı üye vardır.

X
Tam Ekrandan Çık