Anon
Skorunu Kaydetmek İçin Hemen Üye Ol!
Giriş  Kayıt Ol   Facebook ile giriş yap

Haberler

Atari Salon Muhabbetleri
Gönderen: system66, 24-05-2015, 01:01 - 0 yorum

Uyarı: Burada yazanlar 1980-1990 arası doğumlu kişiler içindir. Bu tarihde arası doğmadıysanız bu yazı sizler için pek bişey ifade etmeye bilir. Ama “siz bilgisayar yokken nasıl eğleniyordunuz ya?” dediysen sen de gel oku.

Atari salonları gelişen teknoloji yüzünden unutlmaya yüz tuttu. Bizler istiyoruz ki, çocukluğumuzun anılarından biridi daha unutulup gitmesin, bizim neslimizle nostalji yapmak istedim bu yazıda..

Evet başlığımız Atari Salonu

Atari salonları 1980’lerde çocukluğunu yaşayanların vaz geçilmez mekanı demektir. Bu salonlar genellikle loş ışıkların hakim olduğu, Oyun makineleri çalıştıran “jeton” denilen demirin makineye atıldığında Press P1 Push Start yazsını okuyunca mutluluk verdiği ve kral arkadaşlıkların kurulabildiği, bazen de dayak da yiyelebilen bir sosyal ortamlardır.

Atari Salonlarına ilk başlama genelde o yıllarda

1) Muhtemelen senden büyük bir abi ya da arkadaşının “lan oğlum gel lan.. manyak zevkli lan, bi kere dene bişi olmaz valla bak” cümlesiyle,

2) Atari Salonlarının önünden geçtiğinizde içeriden gelen o heyecan verici ses ortamının insanı çekmesi...

Atari Salonu Hakkında Temel Bilgiler

Unutmayın.. Elinizde ki jeton, mutluluğun anahtarıdır. Jeton alacak parası olmayanlar ya da jetona para vermek istemediği için yanında getirdiği uzun tel ile jeton yuvasından teli salmak suretiyle oyuna credit atan korkusuz tipler vardı. Ama salon sahibi yakalayınca temiz dayak atardı..

Paranız varsa da sakın fazla jeton almayacaksın.. Yanındaki tipler "la bi ceton versene" diye ağlarlar...

Atari Salonları aslında kumarhane mantığı ile kurulur ve genelinde saat olmaz. zamanın nasıl geçtiğini görmeni istemezler..

Atari Salonlarını genelde yaşı küçükler için çoğunlukla polisler basardı. Yakalanmamaya çalışın. Genelde ebeveynleriniz bu tür yerlere para vermenizden asla hoşlanmazlardı..

Nasıl İyi Bir Atarici Olurum ?

Unutmayın atari salonlarının elifba’sı Street Fighter oyunudur... Benim için de her bu oyunla başlamıştı. Oyunun’ın bir çok versiyonu var. Ama gönüllerde taht kurmuş olan serisi tabi ki de 1991 yılında piyasaya çıkan Street Fighter Champion Edition sürümüdür.

Unutmayın.. Street Fighter’ı anlayabilen bir oyuncu, neredeyse diğer tür dövüş oyunlarının hepsine kolayca uyum sağlayabilir. Onun için Street Fighter bu işin altın anahtarıdır.

Atarici Olmak İstiyorum. Ne yapabilirim ?

1) Gerçek bir atarici olmak isteyen bir çocuğun en büyük sorunu nakittir. Eğer ki bu yola baş koymuş yürekli atarici isen, gerekirse yemenden içmenden vazgeçip jetona para ayırmalısın. Bol pratik bu işin gereğidir. Ne kadar para, o kadar köfte...

2) Başlangıç seviyesinde genelde senin oynamayı bilmediğin için seni gözetleyen " ver bu roundu geçeyim" tipleri vardır.. Sakın bu sözlerine asla kanmamalısın kanma. Belki round’u geçer, senin oynama süreni uzatır, ama atarici olma yolunda çok büyük yaralar alırsın. İyi bir atarici yenile yenile yenmeyi öğrenmelidir.

3) Ataricinin en büyük düşmanı, çalışmayan düğmeler ve koludur. Onun için jeton atmadan önce oynayacağın makinayı iyi seçmen gerekir. Oyun esnasında bu düğme basmıyor, bu kol ileri gitmiyor gibi çemkirmelerin faydasız kalacaktır..

Kazanımların & Kayıpların

Başlangıç seviyelerinde daha az sürede oynayıp daha çok para kaybedeceksin. Ama zamanla “ver geçeyim bu roundu” diyen tip sen olacaksın. Bir tek jetonla saatlerce oyun oynayabilecek, salon sahibinin “olm bi jeton aldın salona ortak mı oldun lan pezevenk” diye atarlanmalarına maruz kaldıkça gurur duyacaksın kendinle.. Salonunda isim yapacaksın. Atari salonundakilerin “aabi nolur benim karşıma girme” diye yalvaran bakışlarına maruz kalacaksın.

Toparlayacak olursak ;

O güzelim atari salonlarının yerini zartık internet cafe ve play station cafeler aldı. Ama hatırlıyorum da atari salonunun havası şu an hiç birinde yok.

Yahu ne güzel insanlardınız lan siz.. Çok özlüyorum hepinizi. :(
Son yorumlar
Yorum Yazmak İçin Lütfen Giriş Yapınız ya da Kayıt Olunuz.
<

Sponsorlu Bağlantılar

Flag Counter

Bağlantılar

En İyi Oyuncular

En Çok Oynananlar

Atari Salonumuzda Toplam: 961 oyunda, 4430377 oynanma ve 1871 kayıtlı üye vardır.

Capcom Cps1 Play Atari 2600 Online Play Gameboy Advance Online Play Mame Play Neo geo Online Play Neogeo Online Play Nintendo Online Street Fighter abandoned araba araba yarış oyunu arcade atari atari 2600 games atari 2600 oyunlari atari 2600 oyunları atari kaset oyunları atari oyun atari oyunları atari salon oyunları atarioyun atis barbie oyunları capcom games online classic atari games coin op coin op arcade cps2 dovus dress up game drive game dövüş oyunu elbise giydirme oyunları emulator eski atari oyunları eski atari salon oyunları eski oyunlar flash oyun flash oyunlar futbol oyunları futbol oyunu game game rom online gameboy advance kiz kizlar komik oyunlar konsol oyunları kız oyunları kız soyma oyunları kız soyma oyunu lets play sega lets play snes macera macera oyunları mame mame game mame online neo geo neo geo oyunları neogeo nes nintendo nintendo oyunları old game online oyna oyun play play arcade play classic games play coin op arcade play gals panic puzzle puzzle oyunları retro game retro games savas savaş oyunu sega sega genesis sega megadrive sega oyunları silah snes snes atari oyunlari snk spor spor oyunları strateji strateji oyunları super nintendo sürüş oyunu yaris yetenek oyunları zeka zeka oyunları zeka oyunu
X
Tam Ekrandan Çık