Anon
Skorunu Kaydetmek İçin Hemen Üye Ol!
Giriş  Kayıt Ol   Facebook ile giriş yap

Haberler

Atari Salon Muhabbetleri
Gönderen: system66, 24-05-2015, 01:01 - 0 yorum

Uyarı: Burada yazanlar 1980-1990 arası doğumlu kişiler içindir. Bu tarihde arası doğmadıysanız bu yazı sizler için pek bişey ifade etmeye bilir. Ama “siz bilgisayar yokken nasıl eğleniyordunuz ya?” dediysen sen de gel oku.

Atari salonları gelişen teknoloji yüzünden unutlmaya yüz tuttu. Bizler istiyoruz ki, çocukluğumuzun anılarından biridi daha unutulup gitmesin, bizim neslimizle nostalji yapmak istedim bu yazıda..

Evet başlığımız Atari Salonu

Atari salonları 1980’lerde çocukluğunu yaşayanların vaz geçilmez mekanı demektir. Bu salonlar genellikle loş ışıkların hakim olduğu, Oyun makineleri çalıştıran “jeton” denilen demirin makineye atıldığında Press P1 Push Start yazsını okuyunca mutluluk verdiği ve kral arkadaşlıkların kurulabildiği, bazen de dayak da yiyelebilen bir sosyal ortamlardır.

Atari Salonlarına ilk başlama genelde o yıllarda

1) Muhtemelen senden büyük bir abi ya da arkadaşının “lan oğlum gel lan.. manyak zevkli lan, bi kere dene bişi olmaz valla bak” cümlesiyle,

2) Atari Salonlarının önünden geçtiğinizde içeriden gelen o heyecan verici ses ortamının insanı çekmesi...

Atari Salonu Hakkında Temel Bilgiler

Unutmayın.. Elinizde ki jeton, mutluluğun anahtarıdır. Jeton alacak parası olmayanlar ya da jetona para vermek istemediği için yanında getirdiği uzun tel ile jeton yuvasından teli salmak suretiyle oyuna credit atan korkusuz tipler vardı. Ama salon sahibi yakalayınca temiz dayak atardı..

Paranız varsa da sakın fazla jeton almayacaksın.. Yanındaki tipler "la bi ceton versene" diye ağlarlar...

Atari Salonları aslında kumarhane mantığı ile kurulur ve genelinde saat olmaz. zamanın nasıl geçtiğini görmeni istemezler..

Atari Salonlarını genelde yaşı küçükler için çoğunlukla polisler basardı. Yakalanmamaya çalışın. Genelde ebeveynleriniz bu tür yerlere para vermenizden asla hoşlanmazlardı..

Nasıl İyi Bir Atarici Olurum ?

Unutmayın atari salonlarının elifba’sı Street Fighter oyunudur... Benim için de her bu oyunla başlamıştı. Oyunun’ın bir çok versiyonu var. Ama gönüllerde taht kurmuş olan serisi tabi ki de 1991 yılında piyasaya çıkan Street Fighter Champion Edition sürümüdür.

Unutmayın.. Street Fighter’ı anlayabilen bir oyuncu, neredeyse diğer tür dövüş oyunlarının hepsine kolayca uyum sağlayabilir. Onun için Street Fighter bu işin altın anahtarıdır.

Atarici Olmak İstiyorum. Ne yapabilirim ?

1) Gerçek bir atarici olmak isteyen bir çocuğun en büyük sorunu nakittir. Eğer ki bu yola baş koymuş yürekli atarici isen, gerekirse yemenden içmenden vazgeçip jetona para ayırmalısın. Bol pratik bu işin gereğidir. Ne kadar para, o kadar köfte...

2) Başlangıç seviyesinde genelde senin oynamayı bilmediğin için seni gözetleyen " ver bu roundu geçeyim" tipleri vardır.. Sakın bu sözlerine asla kanmamalısın kanma. Belki round’u geçer, senin oynama süreni uzatır, ama atarici olma yolunda çok büyük yaralar alırsın. İyi bir atarici yenile yenile yenmeyi öğrenmelidir.

3) Ataricinin en büyük düşmanı, çalışmayan düğmeler ve koludur. Onun için jeton atmadan önce oynayacağın makinayı iyi seçmen gerekir. Oyun esnasında bu düğme basmıyor, bu kol ileri gitmiyor gibi çemkirmelerin faydasız kalacaktır..

Kazanımların & Kayıpların

Başlangıç seviyelerinde daha az sürede oynayıp daha çok para kaybedeceksin. Ama zamanla “ver geçeyim bu roundu” diyen tip sen olacaksın. Bir tek jetonla saatlerce oyun oynayabilecek, salon sahibinin “olm bi jeton aldın salona ortak mı oldun lan pezevenk” diye atarlanmalarına maruz kaldıkça gurur duyacaksın kendinle.. Salonunda isim yapacaksın. Atari salonundakilerin “aabi nolur benim karşıma girme” diye yalvaran bakışlarına maruz kalacaksın.

Toparlayacak olursak ;

O güzelim atari salonlarının yerini zartık internet cafe ve play station cafeler aldı. Ama hatırlıyorum da atari salonunun havası şu an hiç birinde yok.

Yahu ne güzel insanlardınız lan siz.. Çok özlüyorum hepinizi. :(
Son yorumlar
Yorum Yazmak İçin Lütfen Giriş Yapınız ya da Kayıt Olunuz.
<

Sponsorlu Bağlantılar

Flag Counter

Bağlantılar

En İyi Oyuncular

En Çok Oynananlar

Atari Salonumuzda Toplam: 942 oyunda, 4931532 oynanma ve 1212 kayıtlı üye vardır.

3do CPS3 Capcom Cps1 Giant Attack Play Atari 2600 Online Play Atari 7800 Online Play Atari Lynx Online Play Atari jaguar Online Play Gameboy Advance Online Play Mame Play Neo geo Online Play Neogeo Online Play Nintendo Online Street Fighter adult games arcade atari atari 2600 games atari 2600 oyunlari atari 2600 oyunları atari 7800 oyunlari atari jaguar oyunlari atari kaset oyunları atari lynx oyunlari atari oyun atari oyunları atari oyunları oyna atari salon oyunları atarioyun capcom games online classic atari games coin op coin op arcade cps2 dovus emulator eski atari oyunları eski atari salon oyunları eski oyunlar film oyunları gals panic game game rom online gameboy advance kara kutu oyunları konsol oyunları lets play sega lets play snes mame mame game mame online n64 nds nec neo geo neo geo oyunları neogeo neogeo pocket nes nintendo nintendo ds nintendo n64 nintendo oyunları nintendods old game old games online oyna panasonic pc-engine play play arcade play classic games play coin op arcade play gals panic playstation retro game retro games retrogames sega sega genesis sega megadrive sega oyunları sega saturn sega32x segacd snes snes atari oyunlari snk snow bros oyna spor oyunları street fighter oyna super nintendo super nintendo oyunları tekken tekken oyna turbografx turbografx16
X